AIDS Hakkında

AIDS Nedir?

 

AIDS, HIV adı verilen bir virüsün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalıktır. AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome), kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendromu (hastalık belirtileri grubu) anlamına gelir. HIV, vücudun mikroplara karşı korunmasını sağlayan bağışıklık sistemine zarar verir. Direnci azalan vücutta bir çok bakteri, virüs ve mantar, doku ve organlara yerleşerek kolayca hastalık oluşturabilir.

Hangi Yollarla Bulaşır?

HIV 3 yılla bulaşır. *Kan yolu ile, *Cinsel ilişki ile, *Anneden bebeğe
Kan Yolu ile Bulaşma :
HIV taşıyan kanın kontrolsüz nakli, temizlenmemiş, steril olmayan enjektör, cerrahi aletler, kesici aletler, dövme ve akupunktur aletleri ve adet kanamaları ile gerçekleşir.
Cinsel İlişki ile Bulaşma : HIV cinsel organ sıvılarında da yaşayabilir. Erkekte sperm sıvısı (semen) ve kadına vajina sıvısı HIV içerebilir. Cinsel birleşme esnasında bu sıvılarla virüs bulaşabilir.
Anneden Bebeğe Bulaşma : HIV taşıyan anneden bebeğe, gebelikte, doğum sırasında veya emzirme ile bulaşır.

HIV Oral Seksle de Bulaşır Mı?

Cinsel sıvıların ağıza alınmasıyla virüs bulaşabilir. Ağız içi çok hassas bir yapıya sahiptir. Ağzın içini oluşturan mukoza hücrelerinin emme yeteneği çok yüksektir. Cinsel sıvılar yeterli süre ağızda kalırsa bu hücreler tarafından emilebilir. Ayrıca bu hassas yapı yaralanmalara çok müsaittir. Yine bu yara ve çatlaklardan giren cinsel sıvı HIV bulaştırabilir.

Virüs Tükürükte Yaşar Mı?

Tükürükte de HIV bulunabilir, ancak bulaşması için çok miktarda tükürük gerekir. Şimdiye dek virüsün tükürük ile bulaştığı bir vaka görülmemiştir.

Öpüşmeyle Virüs Kapabilir Miyiz?

Tükürük ile bulaşmasa da ağız, dil veya dudaktaki yaralar, diş eti kanamaları tehlikeli olabilir. Mümkün olduğunca sert ve yaralayıcı davranışlardan kaçınmalıyız.

Anal (arkadan) İlişkide de Risk Var Mı?

Yaralanmalara çok açık olan bu bölge yüksek bulaşma ve bulaştırma tehlikesi taşır.

Ortak Tuvaletlerden AIDS Bulaşma Tehlikesi Var Mı?

Ortak tuvalet kullanımıyla AIDS bulaşması söz konusu değildir. Ama başka birçok hastalığın bu yolla bulaşma riski vardır.

Tüm Vücut Salgıları Virüs Bulaştırır Mı?

Cinsel sıvılar ve kan dışındaki sıvılar; yani tükürük, göz yaşı, ter, idrar, HIV virüsü bulaştırmaz.

Günlük Yaşantıda Kullanılan Eşyalar ve Yiyecek-İçeceklerle Virüs Bulaşır Mı?

Yiyecek-içecekler, çatal, kaşık, tabak, bardak veya duş, havuz, sauna, hamam, telefon gibi eşyalar ve yerler virüs bulaştırmaz. Vücut dışında yaşayamayan virüs yüksek ısı ve bir çok dezenfektana karşı da dayanıksızdır. Günlük yaşamımızdaki faaliyetlerimiz, tokalaşmak, dokunmak, sarılmak, öpüşmek, birlikte çalışmak hiçbir şekilde risk taşımaz.

Peki ya Hayvanlar?

Hayvanlarda da HIV'a benzer virüsler vardır. Kedi (FIV), maymun (CIV) gibi bağışıklık sistemini etkileyen virüsler taşır. Ama bunlar insana bulaşan ve tehlikeli olabilen virüsler değildir. Ayrıca sivri sinek ve böcek sokmaları da korkmamızı gerektirmiyor. Kan emen sinek ve böcekler bize virüs taşıyamaz.

AIDS Kimlere Bulaşır?

AIDS hepimizin hastalığıdır. Belli bir kesime mal etmek mümkün değildir. Önceleri öne sürülen görüşler ve risk grubu tanımlamaları geçerliliğini yitirmektedir. Daha önce saydığımız yollarla bulaşan virüs, önlemi alınmadıkça dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın herkese bulaşabilir.

Çok Eşlilik ve Homoseksüellik Risk Artırıyor Mu?

Cinsel tercihlerin farklılığı HIV'ın bulaşma riskini değiştirmez. Çok eşlilik ise eğer korunma önlemleri alınmazsa yüksek riske sahiptir. Ancak güvenli cinsel ilişkiler bunun önüne geçebilir.

AIDS'den Nasıl Korunuruz?

Herşeyden önce hastalık konusunda bilgilenerek cinsel ilişkilerde prezervatif kullanmak, kan nakillerinin kontrolü, enjektörün tek kullanımlık olması, ortak kullanılmaması, cerrahi alet, dövme, akupunktur, manikür, pedikür v.b. dezenfeksiyonuna özen gösterilmesi ile HIV bulaşmasının önüne geçilebilir.

Prezervatif Korunmada Tek Yol Mu? Yeterince Etkili Mi?

Cinsel bulaşmanın önüne geçmek için kullanılabilecek en etkili yöntem prezervatiftir. (kondom, kılıf) kullanım ve hatasız prezervatif çok yüksek oranda koruma sağlar. Prezervatifle birlikte sperm öldürücü ve kayganlaştırıcı kullanılması da tavsiye edilmektedir. Prezervatif güneş ışığından uzakta saklanmalıdır. Son kullanma tarihine bakılmalı ve paket, prezervatife zarar vermemek için sivri, kesici aletler kullanılmadan, elle açılmalıdır. Takılmadan önce uc kısmı tutularak havası alınmalı ve bu ucu bırakmadan penis üzerine yerleştirilip takılmalıdır. Kullandıktan sonra dikkatlice çıkarılmalı, ağzı düğümlenerek çöpe atılmalıdır. Prezervatifler tek kullanımlıktır.

Mesaj