Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir

Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir, hangi vitaminleri içerir? Kabak çekirdeği bağırsaklara faydalı mı?

Kuruyemişlerin en popüleri olan kabak çekirdeği kabak meyvesinin içinden elde edilir. Ay çekirdeğinin aksine yağ oranı oldukça azdır ve çiğ kabak çekirdeğinin kanser hastalıklarının önüne geçtiği anlaşılmıştır. Eski zamanlarda ilaç olarak kullanılmıştır. İçinde fosfor, çinko, demir, kalsiyum gibi mineraller bulunur. Besin içeriği zengindir. Cildin kendi yenilemesini sağlar. Gece yatmadan önce bir avuç tüketilirse ileri yaşlarda görülen unutkanlık gibi hastalıkların önüne geçer.

 

Kabak çekirdeği ülkemizde en çok tüketilen sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Kabak çekirdeğinden günde sadece avuç tüketmek bile günlük magnezyum ve çinko ihtiyacının neredeyse tamamını karşılamaktadır. Dünya sağlık örgütü kabak çekirdeğinin iyi bir magnezyum ve çinko kaynağı olmasından dolayı bu tohumun mutlaka tüketilmesi gerektiğini açıklamıştır. İşte çinko ve magnezyum kaynağı olan kabak çekirdeğinin sağlığımıza olan diğer faydaları…

ÇİĞ KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Magnezyum olarak çok zengin bir besin kaynağıdır. Magnezyum, insan sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca kabak çekirdeği bağışıklık sistemi için önemli bir rol taşıyan çinkoyu da bol miktarda içermektedir. Prostat kanseri başta olmak üzere, birçok kanser türüne yakalanma riskini de en aza indirgemede yardımcı olmaktadır. Bol miktarda omega 3 içermektedir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR

  1. Kalp Sağlığını Korur: Kabak çekirdeğinin faydalarından birisi de kalp sağlığını korumasıdır. Bir su bardağı kabak çekirdeği tüketmek, insan vücudunun ihtiyacı olan fizyolojik fonksiyonlar için magnezyum sağlamaktadır. Kabak çekirdeğinin içermiş olduğu magnezyum kalp başta olmak üzere birçok organ için oldukça önemlidir. Kan damarlarının gevşemesine yardımcı olur. Ayrıca diş sağlığı için de önemli bir rolü bulunmaktadır.
  1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kabak çekirdeği çinko açısından da zengin bir besin kaynağıdır. Çinko bağışıklık sistemini güçlendirirken, hücrelerin çoğalmasına, uyku sorunlarının ortadan kalkmasına, cilt ve göz sağlığının daha iyi olmasına da yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra özellikle erkekler için cinsel fonksiyonları arttırmada da etkilidir. Vücuttaki çinko eksikliği birçok hastalığa davetiye çıkartabilir. Çinko eksikliğinin olması halinde soğuk algınlıklarından daha çabuk etkilenebilirken; grip, depresyon, düşük yapma ve akne gibi ciddi sağlık problemleriyle de karşılaşabilirsiniz. Düzenli olarak kabak çekirdeği tüketimi, vücudun ihtiyacı olan çinko değerlerini sağlıklı bir seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır.
  2. Omega-3 Gücü: Kabak çekirdeği, diğer besin kaynaklarına göre daha fazla Omega-3 içermektedir. Omega-3 yağları diyabeti azaltır, kalp hastalıklarını en aza indirger, kötü kolesterole karşı etkilidir ve kanın akışkanlık seviyesini de arttırmaktadır. Bu sayede damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara karşı büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra, vücudun kanserle savaşına da destek olacaktır. İltihap sorunlarına karşı da etkilidir, ayrıca yaşlanmayı da azaltır.
  3. Prostat Hastalığından Korur: Özellikle erkeklerin ilgilenmesi gereken bir durumdur. Son yıllarda erkeklerde en çok rastlanan hastalıklardan birisi prostattır. Kabak çekirdeği prostat hastalığına karşı en etkili olan çinkoyu zengin bir miktarda içermektedir. Kabak çekirdeğinin düzenli tüketiminde, prostat hastalığına yakalanmaya karşı önem alınmış olunur.
  4. Diyabete İyi Gelir: Hayvanlar üzerinde yapılan deneylere göre insülin düzeyini dengelediği kanıtlanmıştır. Diyabet hastalığından dolayı kaynaklanan komplikasyonları önleyerek, diyabetten dolayı rastlanan diğer sağlık sorunlarıyla da karşılaşılmasına da engel olmaktadır. Bu sağlık sorunlarının başında da göz ve kalp sağlığı gelmektedir.
  5. Kalp ve Karaciğer Sağlığına Faydalıdır: Kabak çekirdeği lifler, sağlıklı yağlar ve antioksidanlar açısından zengin bir besin kaynağıdır. Kabak çekirdeğinin içermiş olduğu bu maddeler özellikle kalp ve karaciğer açısından çok önemli olup, tüm organları da güçlendirmektedir.
  6. Dinlendirir: Akşamları yatmadan önce kabak çekirdeği tüketmek serotonin ve melatonin üretimi için gerekli olan triptofanı arttırmaktadır. Bu sayede güzel bir uyku uyuyabilir ve dinlenme imkanı da elde edebilirsiniz. Özellikle yorgun ve stresli iş günlerinden sonra dinlenmek, deliksiz bir uyku uyumak için iyi bir tercih olabilir.

 

Mesaj