Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyon Belirtileri

Hipertansiyon Nedir? Hipertansiyon Belirtileri

Hipertansiyon halk arasında diğer adıyla ”Yüksek tansiyon” olarak da bilinmektedir. Hipertansiyon günümüzde birçok kişide görülmekte olan çok tehlikeli sinsi bir hastalıktır. Bu hastalık kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkilemekte ve birçok tehlikeli hastalığa neden olmaktadır. Bu nedenle; hipertansiyona sahip kişiler mutlaka kendilerine dikkat etmeli ve kesinlikle doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz bu yazımızın devamında; hipertansiyonun neden kaynaklandığını, hipertansiyonun tedavi yöntemlerini ve hipertansiyona karşı uygulanması gereken sağlık önerileri’ne yer vereceğiz.

Hipertansiyon Nedir?
Hipertansiyon vücudumuzdaki kan basıncının olması gereken değerlerden daha yüksek değerlerde olmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bilgilere göre; kandaki en yüksek basıncın 140/mmHg ve üzeri, en düşük kan basıncının ise; 90/mmHg ve üzeri olması durumu hipertansiyon yani diğer bir deyişle yüksek tansiyon olarak açıklanmıştır.

Hipertansiyon Nedenleri
Hipertansiyona neden olabilecek birçok faktör vardır. Ancak hipertansiyonun nedenleri arasında en yaygın olarak görülen faktörler şunlardır:

Yaş: 40 yaşın üzerindeki insanlarda yüksek tansiyon daha fazla görülmektedir.

Cinsiyet: Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir.

Kalıtım: Aile üyelerinde yüksek tansiyon görülen kişiler, bu hastalığa daha yatkın olabilmektedir.

Şişmanlık: Fazla kilolar ve vücuttaki yağ oranının artması hipertansiyona neden olmaktadır.

Stres: Başlı başına hipertansiyonun nedeni olarak görülmektedir.

Sigara ve Alkol Kullanımı: Damar sertliğine ve hipertansiyona neden olmaktadır.

Fazla Tuz Tüketimi: Tuz, vücutta su tutulumunu arttırarak hipertansiyona neden olmaktadır. Ayrıca suyun vücuttan dışarı atılamaması, damarlarda volüm artışınada neden olmaktadır.

Hipertansiyon Belirtileri
Yüksek tansiyon vasküler yani ”damarsal” bir hastalıktır. Bu nedenle vücudumuzda damar yönünden zengin olan kalp, beyin ve böbrekler hipertansiyondan ilk önce etkilenecek olan organlardır. Kişinin tansiyonu yavaş yavaş yükseliyorsa, kişide hipertansiyonun belirtileri görülmeyebilir. Ancak kişinin vücudundaki diğer belirtilere bakılarak yüksek tansiyon teşhisi konulabilir. Hipertansiyonun en yaygın olarak görülen belirtileri ise şunlardır;

Şiddetli baş ağrısı,
Baş dönmesi,
Nefes Darlığı,
Görme bozuklukları,
Kulak çınlaması,
Vertigo
Kalp çarpıntısı,
Mental bozukluk (Davranış Bozukluğu),
Dalgınlık,
Kusma hipertansiyonun en yaygın belirtileridir.
Hipertansiyon Tanısı Nasıl Konulur?
Kişiye yüksek tansiyon tanısı konulabilmesi için kan basıncının sadece bir kez yüksek ölçülmesi yeterli değildir. Kişiye yüksek tansiyon tanısı konulabilmesi için; kişiye en az üç gün boyunca, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tansiyon takibi yapılmalıdır. Ayrıca kişi hiçbir rahatsızlığı yokken de tansiyonunu ölçtürüp, normal tansiyon değerinin ne olduğunu da muhakkak öğrenmelidir. Genellikle ilk ölçümler de anksiyeteye bağlı olarak kişinin kan değerleri yüksek çıkar. Bu gibi durumlarda hastanın tansiyon değerlerinin ortalamasının alınması gerekir. Kan basıncı değerleri, kişilerin yaşlarıyla ilgili olarak da farklılık gösterebilmektedir.

Hipertansiyonun Komplikasyonları (Kalıcı Yan Etkileri)
Hipertansiyonun bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkiler kişiden kişiye farklılık göstermekte ve bazı durumlarda çok tehlikeli bir hal alabilmektedir. Eğerki yüksek tansiyon tanısı kişiye erken konulmaz ve biran evvel tedavi edilmez ise aşağıdaki tehlikeli durumlara neden olabilmektedir. Ayrıca bu hastalık tedavi edilse bile kişinin vücudunda kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

Damarsal bozulmalar,
Kalp yetmezliği,
Gözde ödem, kanama ve körlük,
Böbrek yetmezliği,
Hipertansiyon Tedavisi
Hipertansiyonun (Yüksek tansiyon) tedavisi kişinin hayatı boyunca devam eder. Öncelikle kişinin yüksek tansiyon değerlerinin nedeni olarak görülen yaşam tarzını değiştirmesi istenir ve aşağıdaki yöntemler uygulanır.

Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır.
Düzenli ve kişiye uygun spor egzersizleri önerilir.
Tuz kullanımı kısıtlanır.
Kilo aldıran diyetler yerine, kişinin kolesterol düzeyini düzenleyen ve vücuttaki yağ oranını azaltan diyetler uygulanır.
Kişinin potasyum, magnezyum ve kalsiyum alımları kontrol altına alınır.
Stresten uzak durmaları önerilir. Bu mümkün değilse stresle nasıl baş edileceğinin yolları öğretilir.
Eğer ki bu yöntemlerle hipertansiyon kontrol altına alınamıyorsa; antihipertansif ilaçlar kullanılarak hipertansiyon kontrol altına alınır.
Hipertansiyon tedavisinde en önemli olan nokta; hastalık kontrol altına alınırken, tedavi sürecini hastalığın vücuda vereceği en az hasarla atlatmaktır. Bu nedenle tedavi süreci boyunca kendinize dikkat etmeli ve doktorunuzun vereceği tavsiyelere mutlaka uymalısınız.

Mesaj